Autor Subiect: DTH ORANGE ROMÂNIA  (Citit de 3008 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline catalin

• Administrator
  • Teacher
  • Mesaje postate: 116
  • Gen: Bărbat
    • Filmul Nuntii Tale!
DTH ORANGE ROMÂNIA
« : Mai 22, 2013, 08:36:07 a.m. »
Unanimitate la CNA pentru Orange, în lipsa unui oficial al companiei
Membrii CNA au aprobat solicitarea Orange România cu unanimitate de voturi. La şedinţa de azi a CNA au fost prezenţi toţi membrii Consiliului: Laura Georgescu (preşedintele Consiliului), Florin Gabrea, Lorand Turos, Valentin Jucan, Narcisa Iorga, Monica Gubernat, Viorel Vasile Buda, Christian Mititelu, Cristina Trepcea, Răsvan Popescu şi Radu Călin Cristea, conform Media Expres. La şedinţa CNA nu a fost prezent nici un reprezentant al Orange România pentru a susţine solicitarea. Conform articolului 74 din Legea audiovizualului nr. 504 din 11 iulie 2002, "(1) Retransmisia de servicii de programe de către distribuitorii de servicii se va face numai pe baza avizului eliberat de Consiliu. (2) Pentru obţinerea avizului distribuitorii au obligaţia de a comunica Consiliului structura ofertei de servicii de programe retransmise", conform Mediafax. După finalizarea procedurilor de eliberare a avizului solicitat, Orange România SA poate să se lanseze efectiv pe piaţa de retransmisie de televiziune prin satelit, dominată în prezent de companiile RCS&RDS, Romtelecom şi UPC România. Ziarul Financiar a relatat, în luna martie, că Orange România a semnat un contract cu SES, unul dintre cei mai mari furnizori globali de servicii de comunicaţii prin satelit din lume, pentru a lansa pe piaţa locală servicii de televiziune prin satelit (DTH). Compania internaţională de sateliţi SES, care operează sistemul de sateliţi Astra, are sediul central la Luxemburg şi are operaţiuni şi pe piaţa din România. Orange România este cel mai mare operator local de telefonie mobilă după numărul de clienţi şi cifră de afaceri, compania fiind deţinută de grupul France Telecom.

OFICIAL avem un nou DTH. DTH ORANGE.

Programele HD anunțate în presă care urmează să fie oferite publicului:

1)PRO TV HD
2)ACASĂ TV HD
3)SPORT.RO HD
4)TVR HD
5)Outdoor HD
6)National Geographic Wild HD
7)National Geographic HD
8.)My Zen HD
9)PV Tv HD
10)Discovery HD Showcase
11)ID Discovery HD
12)Animal Planet HD
13)History HD
14) Nature HD
15)Sundance Channel HD
16) Film Box HD
17)Hustler HD 3D
18.)Discovery Science HD
19) Fashion One HD
20)Viasat History HD
21)Travel Channel HD
22) Dorcel XXX HD

În total sunt 99 de posturi tv, 29 sunt HD şi unul 3D, Hustler, pentru adulţi.
Prețul este undeva la 25, 28 de euro pe lună pentru doar două receptoare. Ca să fie complet, de aici lipsesc, EUROSPORTURILE, DISNEY CHANNEL(da, este HD).

pentru cei care vor să testeze Satelit Astra 1G 31,5 grade est:
- Frecvenţa 12012 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3,DVB-S2/8PSK MPEG-4
- Frecvenţa 12090 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3 DVB-S2/8PSK MPEG-4
- Frecvenţa 12246 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3 DVB-S2/8PSK MPEG-4
- Frecvenţa 12324 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3 DVB-S2/8PSK MPEG-4
- Frecvenţa 12402 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3 DVB-S2/8PSK MPEG-4
- Frecvenţa 12480 Polarizare Verticală, SR 30000, FEC 2/3 DVB-S2/8PSK MPEG-4

Offline Pati

• Administrator
  • Expert
  • Mesaje postate: 2666
  • Zambeste! N-o face nimeni pentru tine.
DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #1 : Mai 22, 2013, 08:40:33 p.m. »
 :) :) :)

Este adevarat ca licenta a fost luata ieri, 21 mai, dar lansarea comerciala inca nu este facuta.
Asteptam oferta si avem incredere in ce spun cei de la Orange: "Vom fi cei mai tari".

Orange TV: 99 posturi TV prin satelit, dintre care 29 în format HD

Lista cuprinde televiziunile operate de Pro TV S.A., televiziuni româneşti precum Realitatea TV, România TV, Trinitas TV, Naţional TV, Naţional 24 Plus, Look TV, Transilvania Live, Taraf TV, Etno TV, B1 TV, Prima Tv, Kiss TV, Kanal D, televiziunile operate de Societatea Română de Televiziune (inclusiv TVR HD), posturile trustului Intact (Antena 1, Antena 2, Antena 3, Euforia, Gsp TV), posturi din portofoliul Discovery (Discovery, Discovery HD Showcase, TLC, Discovery Science, ID Investigation Discovery, ID Investigation Discovery, Animal Planet HD), posturi din portofoliul Chello Central Europe (MGM, TV Paprika, Sport 1, Megamax, Outdoor HD etc.), National Geographic, National Geographic Wild HD, Style, E! Entertainment, Style, Sundance Channel, Film Box, The Museum Channel, PV TV HD, Fashion One HD, Viasat Explorer, Viasat History HD, BBC World News, BBC World News, BBC Knowledge şi BBC Entertainment, Comedy Central, Eurosport, Eurosport 2, History HD, Travel Channel HD, Mezzo, Mezzo live HD, France 24, euronews, Dorcel XXX HD, Hustler HD/3D.

Orange pare să ţintească o categorie selectă de clienţi premium, sau cel puţin dispuşi să plătească mai mult decât media de aproximativ 5 euro pe lună înregistrată la nivelul pieţei.

Orange România, cel mai mare operator local de telefonie mobilă după numărul de clienţi şi cifră de afaceri, intenţionează să retransmită aceste televiziuni din localitatea Issy Les Moulineaux, Franţa.

« Ultima Modificare: Mai 22, 2013, 08:49:57 p.m. de Pati »
Lumea vede, aude si vorbeste.
Din pacate vede rau, aude putin si vorbeste mult.

Optimistul crede ca traim in cea mai buna lume cu putinta.
Pesimistul se teme ca asa este.

Cand urci pe scara vietii nu uita sa dai buna ziua tuturor, ca atunci cand vei cobori sa aibe cine sa-ti raspunda"

Offline catalin

• Administrator
  • Teacher
    • Filmul Nuntii Tale!
DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #2 : Iunie 13, 2013, 06:33:13 p.m. »
Sfatul meu, nu știu dacă are vreo importanță, evitați cât de mult puteți ORANGE TV.

Am fost să butonez un receptor orange care era conectat la un tv full hd samsung. Am fost în orange shop de la Diham, pantelimon, București (acela din intersecție).

L-am blocat de două ori, nu am făcut altceva decât să zappez de pe un program pe altul. Calitatea programelor HD lasă mult, mult de dorit, mai bine se vede DOLCE... Norocul meu este că era ora 17:00 și erau știrile protv. Am văzut-o pe Monica Dascălu în direct din studio... Se vedea foarte bine cât de comprimată este imaginea (sunt obșinuit cu aceea imagine) și că liniile de contur, mai ales a pătratului de la știri, burtiera, erau foarte pixelate. Prima dată am crezut că nu e setat corespunzător receptorul. Am setat pe 720p, dar spre dezamăgirea mea nu am observat nicio diferență.
L-am mai butonat pe programul My Zen, iar la fel obișnuit cu acele peisaje parcă din paradis. La audio, au doar două pid-uri, nat și cu comentariu ENGLISH lipsea muzica chill out... Aceași dezamăgire, se vedea foarte prost... la mișcări de imagine, se vedeau acele pătrățele...

FILMBOX pot să fac pariu că este SD, deși sigla este HD. iar cele două programe, transilvania look și live, sunt SD, deși ei zic că sunt HD.

Am făcut și niște poze, le urc imediat. Nu se distinge foarte bine calitatea din poze... dar... DUPĂ CE AM VĂZUT EU, CALITATE 0

e doar părerea mea, nu trebuie să fiți de acord cu ea. la acest DTH am să-i zic pas. cu toate că vroiam să renunț la dolce în favoarea orange. (asta pentru cei ce cred că dacă nu merge în sharing nu m-aș fi abonat)

« Ultima Modificare: Iunie 14, 2013, 12:22:27 a.m. de Pati »

Offline Pati

• Administrator
  • Expert
DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #3 : Iunie 19, 2013, 09:44:08 p.m. »

M-am gandit mult daca sa raspund ultimului mesaj despre Orange Romania.
Am sa cred acel mesaj si am sa-l "scuz" doar din motive platite de antireclama.

Altfel, mi se pare lipsa de profesionalism sa probezi o emisie intr-un centru comercial...cu perturbarile orasului si mi se par deasemeni premature si recomandarile facute.

De ce nu ai postat ca si comparatie imagini cu alt distribuitor DTH, in aceleasi conditii.
Te asigur eu ca ar fi fost asemanatoare, daca nu mai proaste.

Ce pot eu sa-ti transmit de la Orange este ca aparatura de emisie este de ultima generatie, nu se emite din tara si se transmite direct prin satelit.

Potrivit datelor prezentate, serviciul Orange TV este transmis prin tehnologia Direct to Home (DTH), iar prin intermediul acesteia canalele TV sunt retransmise printr-un sistem digital, direct de pe satelit, în orice punct situat în aria de acoperire a acestuia.

Televiziunile din oferta Orange TV sunt retransmise prin intermediul satelitului SES Astra, poziţionat pe orbita Pământului la 31,5 grade E, coordonate care asigură cea mai extinsă acoperire şi cel mai puternic semnal la nivelul întregii ţări.
SES este unul dintre cei mai mari furnizori globali de servicii de comunicaţii prin satelit din lume. Compania internaţională de sateliţi SES, care operează sistemul de sateliţi Astra, are sediul central la Luxemburg şi are operaţiuni şi pe piaţa din România.

Centrul de la Diham nu este propice pentru preluari transmisii tv., este un shop de telefonie mobila readaptat din mers.

Cat a costat aparatura de transmisie TV ORANGE ROMANIA nu a investit nimeni pana acum in tara pentru asa ceva.
France Telecom are posibilitati si nu se va face de ras.

« Ultima Modificare: Iulie 11, 2013, 04:22:37 p.m. de Pati »

Cand urci pe scara vietii nu uita sa dai buna ziua tuturor, ca atunci cand vei cobori sa aibe cine sa-ti raspunda"

Offline catalin

• Administrator
  • Teacher
    • Filmul Nuntii Tale!
Re: DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #4 : Iunie 25, 2013, 11:49:56 p.m. »
vobești de parcă aș discuta cu un angajat orange tv :))) Sau poate faci parte din PR lor. Oricum ca să mai completez informațiile de mai sus, oferta lor este una mincinoasă, cică îți oferă peste 40 de programe HD, iar ei au doar 37, iar din acelea 37, nu știu dacă sunt 20 la calitate HD. Poate înțelegem greșit termenul HD.

transilvania look și transilvania live se văd mult mai bine la rcs rds pe SD, decât la orange care cică ar fi transmise și HD :)))) Mare glumă...

dar neștiutorii pun botul... mai ales acele persoane care au primul contact cu televiziunea HD.

Offline Pati

• Administrator
  • Expert
DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #5 : Iunie 26, 2013, 04:46:49 p.m. »

Cred ca este de retinut primul pasaj din mesajul meu anterior.

In rest.......sanatate, pentru cine pune botul si inainte cu Dolce sau alte variante nefericite. :D
In fond este vorba de o marfa.....o cumpara cine doreste......
Cine nu doreste nu sta la colt de strada sa faca antireclama....fiecare cu marfa lui.

Nu facand antireclama faci un serviciu altei retele de distributie.....nu este fair play.

Cat despre HD....mai sunt multe de castigat la capitolul civilizatie in tara asta......Sa numaram programele HD, dar sa nu stim cati dinti avem in gura.....si cate si mai cate.....

Ca de obicei....persoanele "prezente" sunt excluse. :D

Importanta era deschiderea unei noi cai de comunicare TV....(DTH) in Romania....si asa mult inapoiata la acest capitol.
Si atat.

Fiecare are capul pe umeri cand alege, iar zona de locuit poate influenta o alegere sau alta.

Subiect inchis (pentru mine).
« Ultima Modificare: Iulie 11, 2013, 04:25:57 p.m. de Pati »

Offline Pati

• Administrator
  • Expert
Re: DTH ORANGE ROMÂNIA
« Răspuns #6 : Martie 09, 2014, 09:59:27 p.m. »
Iata ca nu am urmat indemnul primit si am achizitionat "OrangeTV". A fost un frumos cadou primit pe 8 Martie.

Pot spune ca am renuntat cu mare bucurie la DIGI TV-
Este o maaaaare diferenta de receptie a imaginilor, a sunetului.

Prezentarea programelor (111 in total) este lejera de accesat. Ele sunt grupate pe teme de difuzare.
Contracte pentru diversificare se mai perfecteaza.

Nu imi propun sa ma blochez in fata televizorului, dar este o placere deosebita acum sa vizionez diverse programe.

Era de asteptat ca cei de la Orange sa isi respecte promisiunea: sunt foarte buni!!!