Autor Subiect: STIRI DIN SPORT  (Citit de 25299 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline 0n_line

• Global Moderator
  • Expert
  • Mesaje postate: 1480
STIRI DIN SPORT
« Răspuns #270 : Octombrie 12, 2014, 04:20:19 p.m. »
Fotbal

Romania a incheiat la egalitate, scor 1-1 impotriva Ungariei, al doilea joc din cadrul preliminariilor pentru EURO 2016.

Tricolorii au controlat jocul in cea mai mare parte a sa, concretizand prin Raul Rusescu in ultimele secvente ale primei reprize. Piturca a solicitat retragerea in partea secunda, iar faultul stupid al lui Chipciu, din minutul 81, a condus la pierderea a doua puncte importante in economia calificarii directe la turneul final din Franta. Maghiarii au marcat la prima faza la care au scos capul si au fost la un pas sa inscrie si pentru 2-1.

Offline 0n_line

• Global Moderator
  • Expert
STIRI DIN SPORT
« Răspuns #271 : Ianuarie 26, 2015, 05:15:08 p.m. »
Tenis - Australian Open

Simona Halep s-a calificat, duminica, pentru al doilea an consecutiv in sferturile de finala la Australian Open, dupa ce a invins-o de o maniera categorica pe Yanina Wickmayer din Belgia, cu 6-4, 6-2.

Simona Halep ( Romania )

In sferturi Halep o intalneste pe Ekaterina Makarova din Rusia. Halep si-a egalat propriul record stabilit anul trecut, cand a fost primul nume din Romania calificat in sferturile de finala de la Melbourne.

Simona Halep joaca marti de la ora 2:00 dimineata in sferturile Australian Open,pe arena centrala Rod Laver.

Poveste incredibila a parteneriatului dintre Florin Mergea si Denis Inglo,cei doi parteneri de dublu au furnizat surpriza, luni, pe tabloul masculin de dublu de la Australian Open, eliminandu-i din competitie, in turul 3, pe fratii americani Bob si Mike Bryan, principalii favoriti ai probei.

Florin Mergea / Denis Inglo

Un lucru mai putin cunoscut este cum au ajuns cei doi sa joace impreuna, Mergea si Inglot, lucru povestit de britanic in presa din tara natala.

"Am vrut să joc la dublu cu portughezul Joao Sousa aşa că l-am sunat pe Florin şi l-am întrebat dacă are numărul lui. «Nu face nimic, trebuie să mă duc să joc un meci», mi-a spus el. A pierdut meciul, s-a întors şi mi-a zis «hai să jucăm împreună». Am încercat mai multe lucruri în ultimele luni, iar acum au dat roade", a explicat Inglot, care a precizat că "tipul ăsta (n.r. - Mergea) are factorul X", a spus Inglot.

Cei doi au jucat pana acum in sapte turnee, disputand o finala chiar la inceput de an, la Auckland, si in alte doua ocazii au ajuns in semifinale. Pentru un loc in semifinale la Australian Open cei doi, Mergea si Inglot, vor intalni perechea formata din Horia Tecau si Jean-Julien Rojer.

Offline 0n_line

• Global Moderator
  • Expert
STIRI DIN SPORT
« Răspuns #272 : Februarie 01, 2015, 06:57:05 p.m. »
Tenis - Australian Open

Lidera mondiala Serena Williams a castigat, sambata, pentru a sasea oara in cariera trofeul la Australian Open, dupa ce a invins-o in finala pe Maria Sharapova, a doua jucatoare a lumii, cu 6-3, 7-6 (7-5).

Serena Williams ( SUA )

A fost un meci spectaculos, dominat de Williams categoric in primul set, pentru ca in al doilea Sharapova sa ridice nivelul si sa echilibreze disputa, salvand si doua sanse de meci. Serviciul impecabil al Serenei a facut in cele din urma diferenta, iar cei 18 asi vorbesc de la sine de aceasta dominare. Williams ajunge la 17 victorii din 19 meciuri in fata Mariei Sharapova si obtine al 19-lea titlu de Mare Slem.

Novak Djokovic a castigat duminica finala de la Australian Open in fata lui Andy Murray, un meci de patru seturi in care sarbul a rezistat mai bine din punct de vedere fizic.

Novak Djokovic ( Serbia )

Djokovic l-a invins pe Murray cu 7-6 (7-5) 6-7 (4-7) 6-3 6-0, castigand ultimele 12 game-uri din 13. Meciul a durat 3 ore si 40 de minute, iar sarbul are al optulea titlu de Mare Slem si al cincilea la Melbourne din tot atatea finale.